RIJEKA

HUBER 360°

HUBER 360° je postao neizostavna terapijska metoda u našoj podružnici Poliklinike Terme u Rijeci, radi njegovog jedinstvenog djelovanja na cijeli niz različitih neuroloških stanja. Njegova najveća prednost je kontrola pokretljivosti koja omogućuje veliki raspon terapijskih primjena.

Trajanje tretmana

30/90 minuta i ovisno o statusu pacijenta

Preporučeni broj tretmana

15 i po potrebi

Kome je namijenjen

za stanja nakon CVI-a, ozljeda, operativnih zahvata na mozgu i leđnoj moždini, upalnog procesa, atrofija

Kontraindikacije

Nema


Bolesti cirkulacijskog sustava su vodeći uzrok smrtnosti u nas. Moždani udar je drugi vodeći uzročnik smrtnosti i vodeći uzrok invaliditeta kod starijih osoba, ali ni radno aktivne osobe mlađe dobi od 30 – 45 godina nisu pošteđene.

Uz moždani udar postoje i druge indikacije kao što su traumatske ozljede mozga, tumori mozga i leđne moždine, ozljede leđne moždine, degenerativne bolesti mozga i kralježnice, autoimune bolesti, mišićna distrofija, cerebralna paraliza, amiotrofična lateralna skleroza, polyneuropathia, multipla skleroza, Morbus Parkinson i ostale bolesti.

Prednosti HUBER- a u neurorehabilitaciji

HUBER-a 360° je postao neizostavna terapijska metoda u našoj podružnici Poliklinike Terme u Rijeci, radi njegovog jedinstvenog djelovanja na cijeli niz različitih neuroloških stanja. Njegova najveća prednost je kontrola pokretljivosti koja omogućuje veliki raspon terapijskih primjena. Pouzdanost i preciznost mjerenja, više je nego koristan alat timu stručnjaka za postavljanje terapijske metode i tijek oporavka.

Kako HUBER 360° liječi?

Liječenje je podijeljeno na četiri osnove kretanja: Fleksibilnost i mobilnost, Dinamičko snaženje; Držanje tijela i ravnoteža, Otpornost. Huber poboljšava neuromuskularnu učinkovitost kod starijih osoba, a posebice u žena, poboljšava snagu trupa i nogu, ravnotežu i sastav tijela, čime se preveniraju padovi. Za pacijente s multiplom sklerozom, poboljšanje brzine hodanja uočeno je nakon 10 lakših treninga. Također predoperativno, neuromišićni treninzi povećavaju kvalitetu i brzinu postoperativnog oporavka kod potpune ugradnje koljena ili kuka, a treninzi propriocepcije i ravnoteže blagotvorni su za pacijente s ozljedama prednjeg križnog ligamenta. HUBER ima široku primjenu prema inidkacijama.

Djelovanje HUBER- a u brojkama

Rehabilitacijom na HUBER-u, djelujući na cijelo tijelo povećava se balans, koordinacija i snaga. Povećava snagu u mišićima trupa za 30%. Značajno poboljšanje ravnoteže za 15% . Smanjenje masnog tkiva 10%. Značajno poboljšava kvalitetu života za 18%. U 80% slučajeva vraća stabilnost i ravnotežu. Uvećava snagu za 23%. Popravlja držanje u 86 % slučajeva.

Klinička istraživanja provedena temeljem rehabilitacije pacijenata u rehabilitacijskom centru CNRF u Belgiji, pod nadzorom specijaliste dr. Benoit Maertensom, pokazali su osnovne značajke rada s HUBER-om:

  • daje rezultate i siguran je, bez obzira na starosnu dob i stupanj razvoja bolesti
  • učinkovit je u poboljšanju ravnoteže, koordinacije i snage
  • pacijenti ga vole jer je vrlo ugodan i stimulirajući
  • pojačava opću mišićnu snagu
  • pomaže u povratku automatskih refleksa u kontaktu s tlom
  • blagotvorno djeluje na ravnotežu

Kako određujemo medicinski status i korisnost terapije HUBER – om?

Tehnologija patentirane statično-dinamične platforme HUBER 360°, u službi je neuroplastičnosti mozga. Radi dobre pripreme provode se testovi, u samo 15 minuta, kojima se određuje medicinski status pacijenta: Test stabilnosti, Test hoda, Test ravnoteže/rizik od pada, Test ograničenja mobilnosti, Granice testa stabilnosti, Test snage, Test koordinacije. Pacijent će ujedno ispuniti Upitnik o kvaliteti života. Uz pomoć svih prikupljenih podataka.

O čemu ovisi uspješnost terapije?

Neurološka rehabilitacija je jedna od glavnih aktivnosti i kompetencija fizikalne medicine i rehabilitacije jer stimuliranjem živčanih stanica i njihovih veza vraća izgubljene ili umanjene funkcije tijela. Danas govorimo o neurorehabilitaciji koja se zasniva na principima neuroplastičnosti, odnosno sposobnosti mozga da se permanentno mijenja. Dosadašnje razvijene vještine i metode i dalje se unaprijeđuju. Specijalisti fizikalne medicine i rehabilitacije pružaju neurorehabilitacijske usluge u suradnji s neurologom, fizioterapeutima, kineziologom, psihologom i drugim stručnjacima po potrebi.

Proces rehabilitacije počinje dijagnostičkim pregledom i postavljanjem ciljeva. Glavni dijelovi neurološkog pregleda su: mentalni status, kranijski živci, motorna funkcija-tonus, snaga, refleksi; senzorna funkcija – bol, temperatura, vibracija, propriocepcija, stereognozija; cerebralna funkcija; hod.

Što je to neurorehabilitacijski plan?

Neurorehabilitacijski plan je inidividualno prilagođen svakom pacijentu. Provodi se kroz 3 stupnja: akutni u prvih 6 sati, subakutni 1 do 3 sata terapije dnevno i kronični uz novi pristup funkcionalnom treningu na specijaliziranoj tehnologiji. Stoga, adekvatna i posebice rana medicinska rehabilitacija predstavlja značajni dio umanjenja posljedica od moždanog udara.

Trajanje terapije može biti od 3-5 sati, tri do pet puta tjedno. Postoji sve više dokaza o utjecaju terapeutske vježbe na kortikalnu reorganizaciju nakon moždanog udara. Oporavak se očituje kroz obnavljanje motoričkih i neuroloških funkcija. Naglasak je također stavljen na važnost aktivnog pacijenta. Kombinirajući konvencionalnu i robotsku terapiju, postižemo ‘najbolje moguće’.

Koji je glavni cilj neurorehabilitacije?

Glavni cilj kompleksne rehabilitacije je siguran, samostalan, ugodan i efikasan život uz najmanju moguću mjeru nesposobnosti odnosno invaliditeta. Kontrolnim pregledima, minimalno jednom godišnje prati se status pacijenta i planiraju se potrebe za dodatnim programima neurorehabilitacije.

Vaše Zdravlje, Naš Prioritet

Rezervirajte termin za stručni medicinski pregled i savjetovanje.

ZAKAŽI TERMIN